Jak prawidłowo dbać o oczy ?

Długie godziny spędzane przed komputerem lub ekranami urządzeń mobilnych powodują, że coraz więcej osób zmaga się z uczuciem zmęczonych oczu, któremu dodatkowo mogą towarzyszyć: niewyraźne widzenie, łzawienie czy szczypanie i pieczenie oczu. Obserwujesz u siebie takie objawy? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak dbać o wzrok i radzić sobie ze zmęczonymi oczami.

 

Najczęstsze przyczyny zmęczenia wzroku

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze powody zmęczonych oczu. Sprawdź, czy któreś Ciebie dotyczą i zobacz, jak dbać o higienę wzroku. 

 

Długie przebywanie w pomieszczeniach ze sztucznym światłem

Najlepsze dla naszych oczu jest światło dzienne. Niestety, praca wyłącznie przy naturalnym oświetleniu jest niemożliwa. W biurach i innych pomieszczeniach jego brak jest uzupełniany światłem sztucznym. Długie przebywanie w pomieszczeniach ze sztucznym światłem jest jedną z przyczyn zmęczenia wzroku. Migające, zmieniające się światło powoduje, że nasze oczy stają się zmęczone, powieki ciężkie,  my czujemy się ospali.

 

Praca w półmroku i ciemności

Półmrok jest idealny stworzenia romantycznego nastroju w restauracji lub kinie, ale praca lub czytanie przy zbyt słabym świetle przyczynia się do rozwoju wad wzroku i zmęczenia oczu. To przykład nieprawidłowej higieny oka. 

 

Zbyt długa praca przy komputerze

Długie patrzenie w monitor, bez regularnych przerw także negatywnie wpływa na kondycję naszych oczu. Po kilku godzinach ciągłego siedzenia przed komputerem możemy odczuwać, że nasze powieki są ciężkie, a oko suche. Do tego często dochodzi uczucie  piasku pod powiekami. 

Widzenie do dali może być pogorszone. Mogą wstępować wahania ostrości wzroku.

Przyczyną nie musi być wówczas wzrost wady wzroku, ale skurcz akomodacji, który wprowadza oko w pseduokrótkowzroczność, czyli fałszywą krótkowzroczność. Powoduje to pogorszenie widzenia do dali, w wyniku napięcia mięśni rzęskowych, a nie pogłębienia wady. 

 Obserwacja przedmiotów położonych na tej odległości powoduje wyłączenie akomodacji, wtedy mięśnie powinny być rozluźnione, a prawidłowo skorgowane za pomocą okularów albo soczewek kontaktowych  lub miarowe oko nie akomoduje.  Wtedy nasze oczy odpoczywają.

 

Co zrobić, aby zmniejszyć dolegliwości związane z pracą przy komputerze?

Zaplanuj przerwy i spójrz przez okno. Obserwacja przedmiotów położonych na tej odległości powoduje wyłączenie akomodacji, wtedy mięśnie powinny być rozluźnione, a prawidłowo skorygowane za pomocą okularów albo soczewek kontaktowych lub miarowe oko nie akomoduje.  Wtedy nasze oczy odpoczywają.

Ponadto kolor zielony również stymuluje układ wzrokowy do rozluźnienia akomodacji, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest spoglądanie do dali za okno np. na zielone drzewa.

Więcej o tym jak radzić sobie z długą pracą przy komputerze znajdziesz w artykule Jak dbać o oczy przy komputerze.

 

Patrzenie na zielony 

Kolor zielony również stymuluje układ wzrokowy do rozluźnienia akomodacji, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest spoglądanie do dali za okno np. na zielone drzewa.

 

Długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach 

Klimatyzacja negatywnie wpływa na kondycję narządu wzroku. Wysusza spojówki i przyczynia się do powstania zespołu suchego oka, który objawia się swędzeniem i zaczerwienieniem oczu. To także przykład nieprawidłowej higieny oczu.

 

Niewystarczająca ilość snu 

Duże obciążenie pracą i krótkie terminy realizacji zadań często przyczyniają się do niewystarczającej ilości snu. Niedosypianie może być dla naszych oczu dużym obciążeniem, którego konsekwencje będziemy odczuwać przez długi czas. 

 

Objawy zmęczonych oczu

Wyżej wymienione zachowania to przykłady nieprawidłowej higieny oczu, które mogą przyczynić się do osłabienia wzroku. Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące objawy zmęczonych oczu. 

 • zaczerwienienie
 • uczucie swędzenia i pieczenia oczu
 • ból
 • podwójne widzenie
 • niewyraźnie widzenie do dali lub do bliży,
 • wahania ostrości wzroku 
 • trudności w koncentracji i interpretacji tekstu czytanego
 • mroczki, jasne rozbłyski
 • przesuszenie gałek ocznych
 • uczucie piasku pod powiekami
 • w worku spojówkowym gromadzenie się wydzieliny.

 

Prawidłowa higiena oczu 

Stosowanie zasad prawidłowej higieny oczu pozwala uniknąć nieprzyjemnych objawów oraz cieszyć się dobrym wzrokiem przez długi czas. Nieprawidłowa higiena wzroku może przyczynić się do rozwoju stanów zapalnych oczu, a w skrajnych wypadkach nawet do trwałego pogorszenia widzenia. Zmęczone i  zaczerwienione oczy utrudniają skupienie uwagi oraz wymagają od nas większego wysiłku, by dokładnie widzieć. Chroniczne problemy ze wzrokiem mogą pociągnąć za sobą częste bóle i zawroty głowy, w konsekwencji prowadzące nawet do nudności i wymiotów.

 

Zasady higieny wzroku

Racjonalny czas pracy przy komputerze  podczas pracy przy komputerze warto co godzinę zrobić krótką przerwę, oderwać wzrok od komputera, spojrzeć za okno i pozwolić oczom odpocząć. Osoby, które korzystają z soczewek powinny wybrać te, które mają powłoka antyrefleksyjna  i  dodatkową powłokę blokującą światło niebieski chronić wzrok. Warto pamiętać również o ustawieniu monitora na prawidłowej wysokości, dopasowanej do wzrostu oraz odpowiednim doborze jasności i kontrastu.

Zadbaj o sen – podczas snu odpoczywa cały organizm. To także czas i sposób na regenerację dla Twoich oczu. Zwróć uwagę, by spać w dobrze zaciemnionym pomieszczeniu – zapobiegniesz w ten sposób przypadkowym pobudkom.

Zdrowo się odżywiaj – postaraj się by Twoja dieta była bogata w produkty sprzyjające regeneracji oczu. Szczególnie ważne, by w Twoim jadłospisie znalazło się dużo pokarmów bogatych w witaminy A, C, E, z grupy B, luteinę, zeaksantynę, miedź i cynk, selen oraz wielonienasyconych kwasy tłuszczowe (np. omega-3). 

Zadbaj o prawidłowe nawilżenie oczu – dotyczy to szczególnie osób, które długo pracują przed ekranem monitora lub w klimatyzowanych i ogrzewanych pomieszczeniach. Są bowiem szczególnie narażone na przesuszanie oczu prowadzące do zaczerwienienia, pieczenia i bólu. Ważne dla higieny wzroku jest nie tylko nawilżanie oczy solą fizjologiczną lub sztucznymi łzami. Równie istotne są dbałość o jakość powietrza oraz picie dużej ilości wody. To wszystko pomaga radzić sobie z uczuciem suchości w oczach.  

Noś okulary przeciwsłoneczne – w słoneczne dni, niezależnie od pory roku, noś przyciemniane okulary przeciwsłoneczne z filtrami. Ważne, aby kupować okulary w sprawdzonych miejscach , z Wysokiej jakości filtrem lub filtrem i polaryzacją ,a nie w drogeriach czy na stacjach benzynowych.

Pamiętaj o właściwym oświetleniu  – światło w pomieszczeniach, w których spędzamy czas nie może być ani za słabe ani za mocne. Nasze oczy najbardziej lubią światło rozproszone które nie tylko nie „razi” oczu, ale też nie odbija się i nie powoduje rozbłysków. Najlepiej, gdy w pokoju znajduje się jedno źródło światła – ciepłe i niezbyt ostre, a oświetlenie uzupełnią np. mniejsza lampki lub kinkiety. 

Dbaj o swoją wadę wzroku  jeśli zmagasz się z wada wzroku, koniecznie regularnie kontroluj wzrok u specjalisty. Tylko dobrze dobrana korekcja okularowa lub soczewkowa pozwala dobrze widzieć i nie przemęczać Twoich oczu. Źle dopasowane soczewki korekcyjne lub okulary to nieprawidłowa higiena oka. 

Postaw na aktywność fizyczną – regularne ćwiczenia wpływają pozytywnie na higienę oczu, bo poprawiają krążenie krwi oraz jej dopływ do wszystkich narządów, także do oczu.  Aktywność fizyczna czyni naczynia krwionośne bardziej trwałymi i polepsza jakość widzenia, dzięki temu, że poprawia ukrwienie oka (siatkówki, nerwu wzrokowego) oraz stymuluje produkcję rodopsyny – specjalnej substancji, która poprawia widzenie po zmroku. 

Wykonuj kojące kompresy– szczególnie dobrze sprawdzają się okłady ze świetlika lekarskiego (ma właściwości ściągające i przeciwzapalne, łagodzi podrażnienia i pomaga zmniejszyć obrzęk), rumianku (łagodzi podrażnienia i działa przeciwzapalne), nagietka lekarskiego (o działaniu bakteriobójczym) czy szałwii lekarskiej (łagodzi uczucie zmęczenia i podrażnienia). 

Zrezygnuj z papierosów – tytoń powoli niszczy zdrowie człowieka. Palnie przyczynia się do powstawania wielu chorób, w tym także okulistycznych, np. zwyrodnienie plamki żółtej AMD i zaćmę.

Nie żałuj sobie świeżego powietrza – jeśli możesz – chodź często na spacery. Planem minimum niech będzie częste wietrzenie pomieszczeń. Świeże powietrze działa pozytywnie nie tylko na wzrok. 

Jaki widzisz dbanie o higienę oczu nie jest trudne. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach, by utrzymywać wzrok w dobrej kondycji. Spróbuj wcielić je do swojego życia i raz na zawsze zapomnieć o uczuciu zmęczonych oczu. 

Przeczytaj też